Oblikovanje otroške sobe je lahko zabaven in povezovalen projekt, še posebej, če poznate trike in nasvete pri samem načrtovanju. V današnjem blogu vam jih zaupamo.
Pri oblikovanju in načrtovanju otroške sobe stremimo h kar najboljšem funkcionalnem, stilno dovršenem in predvsem varnem prostoru za vašega otroka. Pri tem lahko slednjega v proces tudi vključimo, saj le tako lahko upoštevamo tudi njegove želje in potrebe.

Otroška soba
1. NAČRTUJTE PRAVO POSTAVITEV
Najprej načrtujemo postavitev, nato sledi merjenje, pri čemer je prostor najbolje razdeliti na tri dele:
- igralni kotiček
- učni/delovni kotiček
- spalni kotiček
Takšna razdelitev pomaga ohranjati red v sobi in hkrati zagotavlja, da bo imela vsaka dejavnost svoj prostor.
2. IZBERITE PRAVO POHIŠTVO
Na naši spletni strani pod zavihkom Otroška soba (https://www.4us.si/product-category/prostor/otroska-soba/) najdete mnogo različnih kosov pohištva. Za lažjo izbiro predlagamo nekaj osnovnih kosov.
SPALNI KOTIČEK
POSTELJA
V spalnem kotičku je vsekakor najpomembnejši element postelja. Ponujamo širok spekter (z ograjico ali brez), glede na starost otroka pa sami izberete najustreznejšo. Za najbolj naraven videz in nevpadljivo izberemo les, ki ga lahko kombiniramo z vsemi barvami in materiali. Spodnji dve postelji se razlikujeta v tem, da ima postelja Treviolo za razliko od postelje Vardo varnostno ograjico in je malo bolj »zaprta«. Dimenzije so enake, imamo pa tudi večje … Edinstvena oblika, ki posnema obliko hiške ali šotora, je še posebej priročna, saj lahko čez streho položimo odeje ali rjuhe ter tako ustvarimo zanimiv in udoben »bunker«.
Če imate nekoliko starejše otroke, priporočamo posteljo Borgarnes z vzmetnico in s predali, kamor lahko priročno pospravite posteljnino, obleke ali igrače. Ima tudi varnostno ograjo, ki bo preprečila morebitne padce.
SHRANJEVALNO POHIŠTVO
Poleg postelje potrebujete tudi shranjevalni kos pohištva. Knjižna polica Fisterra je odlična izbira za shranjevanje otrokovih najljubših slikanic, hkrati pa lahko služi tudi kot nočna omarica, saj dodane priročne zložljive škatle hranijo tudi budilke, najljubše igrače …
SVETILA
Ob postelji je pomembno tudi ustrezno svetilo. Priporočamo svetilko Maidstone, ki ima zanimiv motiv in hkrati preprečuje popolno temo v prostoru; otrok se tako lahko varneje giblje tudi ponoči. Če so vam ljubša večja svetila, izberite talno svetilko Royal Tunbridge Wells, ki je zelo lahka za premikanje, in tako priročna za različno osvetlitev določenega dela prostora.
POLICE
Nad posteljo lahko poskrbite za dodaten shranjevalni prostor s stenskimi policami. Če si vaš otrok želi zanimivih oblik, izberite set stenskih polic Tønder v obliki oblakov.
UČNI/DELOVNI KOTIČEK
PISALNA MIZA
Za učni/delovni del sobe je zelo pomembna izbira prave pisalne mize. Miza Lemberg vključuje priročne predale in odprte police, zaradi česar bo lahko vedno pospravljena. Če vaš otrok preživi veliko časa za pisalno mizo, priporočamo dvižne mize Stryn, ob kateri lahko spreminja položaj (stoje ali sede), držo in krivino hrbta, kar je dolgoročno gledano in iz zdravstvenega vidika še kako pomembno. Poleg naštetega pa je tudi znanstveno dokazano, da že minimalna aktivnost (npr. sprememba telesnega položaja) pripomore k boljši zbranosti …
PISARNIŠKI DODATKI
Če otrok že uporablja računalnik ali potrebuje dodatno shranjevalno površino na pisalni mizi, je odlična izbira stojalo za monitor Mänttä s priročnimi predali za pisarniške pripomočke, posledično pa bo miza vedno urejena.
Za vizualno pomoč pri učenju priporočamo dekorativno stensko mrežo Saeby, na katero lahko obesi npr. šolski urnik, razpored obšolskih dejavnosti, miselne vzorce učne snovi …
STENSKE POLICE
Pri stenskih policah je pomembno vedeti, ali bodo služile bolj kot okras ali za shranjevanje zvezkov, knjig ali podobnega. Od tega je namreč odvisna izbira. Za okrasne namene so odlična izbira stenske police Piteå in Outokumpu.
Za namene shranjevanja težjih predmetov, kot so knjige, zvezki, učbeniki in podobno, pa priporočamo stensko polico Ekerö ali pa set treh polic Mandal; se so v brezčasni beli in sodobnem dizajnu.
Največ shranjevalnih površin nudi stenska polica Lillesand, ki ima simetrično postavljene odprte police v obliki kubusov, zaradi česar zdržijo večjo težo, še posebej zato, ker so povezane v enotno celoto.
IGRALNI KOTIČEK
SHRANJEVALNO POHIŠTVO
Najpomembnejši kos pohištva v igralnem kotičku je zagotovo škatla za igrače Podek, ki bo poskrbela za red in urejen videz.
Za dodatno funkcionalnost priporočamo otroški regal s klopjo Høylandet, ki poleg shranjevalnih površin vsebuje tudi priročno klop, na kateri lahko otrok počiva, se igra, bere …
IGRAČE
Najboljša izbira za razvoj motorike in gibalnih spretnosti je zagotovo set kock za trening in igro PWR Play Cube, ki ga lahko kupite tudi posamično. Z igranjem na teh kockah otroci izboljšujejo moč, koordinacijo in ravnotežje. Služijo tudi kot podloga za noge pod pisalno mizo.
Odlična izbira za igranje so spodnji trije izdelki mini športnih iger, ki otrokom pomagajo razvijati motoriko in gibalne spretnosti ter poskrbijo za neskončne ure zabave.
POČIVALNIK
PWR Lunca – unikaten otroški počivalnik poskrbi za priročen počitek po dolgih urah igranja; prilagodljiv, nevpadljiv in estetsko dovršen.
Izberite pohištvo, ki ni le funkcionalno, temveč tudi ustreza celotni témi sobe – npr. pograd prihrani prostor in doda igriv element, pisalna miza z veliko prostora za shranjevanje pa pomaga ohraniti organizirane šolske potrebščine.
3. IZBERITE BARVNO SHEMO
Barve v prostoru močno vplivajo na razpoloženje, zato izberite mehke, pomirjujoče, kot so nebesno modra, bež ali svetlo siva – odvisno od želja in potreb malih nadobudnežev. Te barve namreč ustvarijo mirno okolje, ki je primerno za igro in počitek, barvne poudarke lahko ustvarite z živahnimi preprogami, zavesami, stenskimi umetninami ali pa posameznimi unikatnimi kosi pohištva v malo bolj drznih tonih.
4. VKLJUČITE REŠITVE ZA SHRANJEVANJE
Otroci običajno kopičijo veliko igrač in stvari, zato je bistvenega pomena dovolj shranjevalnega prostora. Zgoraj smo že predstavili nekaj rešitev, tu pa dodajamo še pohištvo z vgrajenimi shranjevalnimi prostori, kot so postelje s predali, pisalne mize s kabineti …
5. PRILAGODITE SI PROSTOR
Naredite sobo unikatno in posebno z osebnimi vložki ter idejami vaših otrok. Okrasite jo z njihovimi najljubšimi temami, liki, stenskimi nalepkami, plakati …, na stenskih policah razstavite njihove umetnine in dosežke …; tako bo prostor resnično njihov.
6. POSKRBITE ZA VARNOST
Varnost naj bo vedno na prvem mestu. Poskrbite, da je izbrano pohištvo varno, trdno in pravilno sestavljeno. Kabli in električne vtičnice naj bodo izven njihovega dosega, uporabite zaščite na predalih in omarah, izberite pohištvo iz netoksičnih materialov in poskrbite, da ni ostrih robov ali kotov.
USTVARITE PRIJETEN KOTIČEK – SKUPAJ Z OTROKOM!
Vsak otrok potrebuje prijeten kotiček za sprostitev in počitek, zato v prostor dodajte udoben stol ali vrečo za sedenje, skupaj z mehko odejo in nekaj blazinami – ustvarili boste odličen prostor za branje, »crkljanje«, sanjarjenje.
Starejši otrok naj bo vključen v postopek oblikovanja; naj izbere barve, pohištvo in okraske. To ga bo še bolj povezalo s prostorom in navdušilo nad novo sobo.
S temi nasveti in uporabo raznolikih možnosti pohištva na naši spletni strani 4us.si ustvarite sanjsko otroško sobo, ki je hkrati praktična in čudovita. Veselo načrtovanje!
Nia Rozman